ورود ثبت
یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 09:40

رئیس اتاق کرمانشاه: صنعت ساختمان سهم عمده ای در اقتصاد استان کرمانشاه دارد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در شصت و دومین نشست حلقه های مفقوده اقتصاد استان که با حضور تشکلهای بخش خصوصی در زمینه ساختمان و عمران استان برگزار شد، عنوان کرد: در صنعت ساختمان مسائل و مشکلات عدیده ای وجود دارد اما هیچ گونه مطالبه گری در این بخش وجود نداشته و هیچ درخواستی مطرح نمیشود.
وی ادامه داد: سئوالات متعددی در این زمینه وجود دارد که کمتر به آن پاسخ داده شده است. به عنوان مثال چرا وضعیت مسکن استان شرایط مساعدی ندارد؟ چرا نُرم قیمت مسکن در مقایسه با استانهای مشابه کمتر است؟ آیا سطح عرضه و تقاضا یکسان نیست؟ چرا سیکل صدور پروانه های و روند صدور پایان کارهای ساختمان طولانی است؟

رئیس اتاق کرمانشاه معتقد است، همگرایی و همسویی بین تشکلهای این حوزه بسیار کمرنگ است.
کاشفی با اشاره به اینکه ارتباط موثری بین تشکلهای خصوصی بخش ساختمان با سازمانهای دولتی متولی در این بخش وجود ندارد عنوان کرد: باید با همگرایی و تعامل برای رونق بخشیدن به بخش مسکن تلاش نمود.
عضو هیات رئیسه اتاق ایران یادآور شد: باید از تجارب استان های موفق که در بخش مسکن رونق داشته اند، استفاده کرد.
کاشفی اشاره‌ای به عدم برگزاری رویدادهای بزرگ و مناسبتی مرتبط با بحث ساختمان هم داشت و اظهار کرد: باید همایش های ملی و حتی بین المللی در این بخش برگزار کرد تا بتوان نظرات و پیشنهادات مطرح شده را تجزیه و تحلیل کرده و نتایج را در راستای بهبود این فضا بکار برد.
رئیس اتاق کرمانشاه از تلاش برای تشکیل کنسرسیومی در حوزه ساختمانی و بخصوص صادرات خدمات فنی مهندسی خبر داد و گفت: در حال حاضر درگیر مسائل و مشکلاتی برای تشکیل آن هستیم که عمده آن در بحث صادرات خدمات فنی مهندسی و حضور در مناقصات بین المللی است و این ناشی از کوچک بودن اندازه شرکتهای ساختمانی استان می باشد.
وی در ادامه به شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی اشاره کرد و گفت: این شورا یکی از وزین ترین کارگروه های استانی است و کلیه مشکلاتی که در بحثهای مختلف از قبل کارشناسی شده اند در این شورا مطرح می شود که با حضور استاندار تمام گیرهای قانونی رفع و رجوع خواهد شد. اما در حوزه ساختمان و مسکن علیرغم اینکه یکی از اعضاء اصلی این شورا می باشند تاکنون طرح موضوعی صورت نگرفته است.
کاشفی در پایان خاطر نشان کرد: خروجی این نشست به شرح دو دستور کار در شورای گفتگو مطرح خواهد شد. اول "پیگیری موضوع مطالعه و تدوین برنامه ریزی جامع توسعه مسکن با هماهنگی بخش دولتی استان و دستگاه های ذی ربط" و دوم "پیگیری و رفع مشکلات بوروکراسی اداری صنعت ساختمان که در روند صدور پروانه های ساخت، صدور پایان کار ساختمان، هزینه های مربوطه، می باشد."

در ادامه بیژن کلهرنیا مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور تدبیر شهر گفت: یکی از بحثهای کلیدی توسعه اقتصادی استان بخش مسکن و ساختمان است که رابطه مستقیمی با شرایط رکود و رونق استان دارد.
وی افزود: حلقه مفقوده استان در این بخش، عدم وجود برنامه ریزی جامع توسعه مسکن در استان است و بزرگترین مشکل ما در کشور عدم برنامه ریزی صحیح است.
وی ادامه داد: وجود برنامه یعنی امکان ارزیابی روزانه، شاخص ها، نقاط قوت، نقاط ضعف، قابلیت ها، توانمندیها، فرصتها و... و اگر به دنبال برنامه صحیح نباشیم تقریباً چراغ خاموش در حال جستجوی راههای توسعه در این بخش هستیم.
کلهرنیا معتقد است که ابزار توسعه اقتصادی مسکن استفاده بهینه و با برنامه از قابلیتهای توسعه در این بخش خواهد بود.
وی در ادامه به بحران استان در حوزه مسکن اشاره کرد و گفت: متاسفانه ابزارها و راهکارهایی برای تسلط بر بحران مسکن نداریم. استان کرمانشاه همیشه پتانسیل های مبادلات مرزی با ارقام درشت و... را داشته ولی عملاً با گیر افتادن در مثلث خبیث بحران، رکود و بیکاری همچنان از استان هایی با توسعه یافتگی کم است.
مدیرعامل شرکت مهندسین مشاور تدبیر شهر با بیان اینکه مُدورها، اندازه ها و معیارهای توسعه مسکن بسیارکوچک هستند گفت: بزرگ کردن این آیتم و پایدار کردن آنها در سطح ملی که شامل تغییر اندازه تشکلهای خصوصی است، می تواند در روند توسعه بسیار کارساز باشد همانطور که در استان همدان همین اتفاق افتاده و تاثیر آن بسیار چمشگیر بوده است.
وی گفت: نکات فرعی مثل بروکراسی های طولانی در صدور مجوزهای بخش ساختمان و مسکن، فقر استان و نداشتن منابع تجهیز شده برای توسعه مسکن نیز ما را با مشکلات عدم توسعه در این بخش مواجه کرده است.

منصور طاقه ای رئیس انجمن انبوه سازان استان نیز در این نشست گفت: مهمترین مسئله ای که در بخش مسکن وجود دارد اشتغال پایدار است، رکود در این بخش به مراتب صدمات بیشتری به توسعه استان خواهد زد.
وی با اشاره به نیاز مبرم به بازنگری در قوانین و ضوابط "طرح جامع و تفصیلی" گفت: این قانون ما را به سمت ساخت یک گونه ای خاص از مسکن هدایت می کند در حالی که باید متناسب با شرایط اقتصادی و معیشتی مردم برای ساخت مسکن اقدام گردد.
طاقه ای در پایان گفت: یکی از مشکلات ما این است که استان ما بشدت مهاجر فرست شده و جز سه شهری مهاجرفرست اول کشور است. در صورتی که اگر مهاجرپذیر باشیم موضوع مسکن پررونق خواهد شد چرا که بخش مسکن میتواند بطور غیرمستقیم اقتصاد را به حرکت وادارد یا فلج کند.

گفتنی است دیگر مدعوین در حوزه مسکن به بیان نظرات خود پرداختند.

خواندن 498 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

آدرس : کرمانشاه - بلوار شهید بهشتی - شماره 535 کدپستی :6715664551

تلفن: 38228151(083)-38228141(083)- 38228131 (083)

پست الکترونیکی اتاق: info@krccima.ir

سامانه پیام کوتاه: 100051010
telegram_k telegram_r telegram_id