ورود ثبت
یکشنبه, 07 مهر 1398 ساعت 09:45

رئیس اتاق کرمانشاه: بهبود فضای کسب و کار راهکار اجرابی می‌خواهد

نوشته شده توسط
این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

 رئیس اتاق کرمانشاه یکی از عوامل نامناسب بودن فضای کسب و کار را مسائل فرهنگی دانست و گفت: بهبود فضای کار نیازمند کار اجرایی است.

به گزارش روابط عمومی اتاق کرمانشاه، کیوان کاشفی در جلسه شصت و سوم حلقه‌های مفقوده با اشاره به شاخص فضای کسب و کار و تاثیر آن در مسائل اقتصادی و سرمایه‌گذاری، افزود: یکی از مهمترین دلایلی که باعث می‌شود نقدینگی کشور وارد عرصه سرمایه‌گذاری نشود نامناسب بودن فضای کسب و کار است

وی از نقدینگی حدود ۲ هزار میلیارد تومانی موجود در کشور یاد کرد و ادامه داد: در کنار این نقدینگی توان علمی زیادی هم داریم و بهبود فضای کسب و کار می‌تواند رابط این دو موضوع باشد.
عضو هیئت رئیسه اتاق ایران با بیان اینکه موارد متعددی بر شاخص فضای کسب و کار تأثیر دارد، یادآور شد: یکی از مهمترین این موارد مباحث فرهنگی است.
کاشفی معتقد است باید از افرادی که صاحب تریبون هستند برای بهبود زیرساخت‌های فرهنگی فضای کسب و کار استفاده کرد.
وی با بیان این که خود مردم نیز باید پای کار باشند، ادامه داد: مردم هم باید یاد بگیرند که کار و تلاش کنند.
رئیس اتاق کرمانشاه تاکید کرد: عامل دیگری که می‌تواند به بهبود فضای کسب و کار وکمک کند خوب شدن وضعیت حکمرانی ما از سوی دولت، قوه‌های قضاییه و مقننه، بانک‌ها و ...است.
کاشفی در ادامه اشاره‌ای هم به روند بررسی شاخص‌های فضای کسب و کار داشت و با بیان اینکه در گذشته این کار توسط مرکز مطالعات و پژوهش‌های مجلس صورت می‌گرفت، ادامه داد: اکنون دو سال است که پایش فضای کسب و کار توسط اتاق بازرگانی انجام می‌شود.
به گفته کاشفی برای بررسی این شاخص‌ها از اعضای اتاق بازرگانی، اتاق اصناف و اتاق تعاون در مورد عوامل موثر بر فضای کسب و کار نظر سنجی می‌شود.
وی با بیان اینکه روند پایش فضای کسب و کار برای تمام ایران یکسان است، عنوان کرد: متاسفانه کرمانشاه طی سال‌های اخیر وضعیت خوبی نداشته است اگرچه در زمستان سال گذشته توانستیم شاخص فضای کسب و کار را چند پله ارتقا دهیم.
رئیس اتاق کرمانشاه در ادامه اشاره‌ای به برگزاری جلسات کارشناسی حلقه‌های مفقوده داشت و تاکید کرد: در این جلسات سه بخش اساتید دانشگاه و کارشناسان، فعالان بخش خصوصی و بخش دولتی گرد هم می‌آیند تا در قالب این مثلث مسائل و مشکلات حوزه اقتصادی به صورت کارشناسی بررسی شود.
کاشفی خاطرنشان کرد: هدف ما از برگزاری جلسات این است که چند پیشنهاد اجرایی برای بهبود مشکلات اقتصادی از دل جلسات بیرون بیاوریم و آنها را در اختیار مسئولان قرار دهیم.

کرمانشاه در جایگاه ۲۷ کشور
در ادامه امیری دبیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی اتاق کرمانشاه نیز با اشاره به وضعیت شاخص فضای کسب و کار کرمانشاه در چهار فصل گذشته، افزود: اگرچه کرمانشاه در تابستان سال ۹۷ رتبه ۳۱ کشور را از نظر شاخص فضای کسب و کار داشت اما این جایگاه در زمستان سال گذشته به جایگاه ۲۴ ارتقا یافت.
وی اظهار کرد: در بهار گذشته نیز جایگاه ۲۷ کشور را از نظر شاخص‌های فضای کسب و کار داشتیم.
به گفته امیری برای به دست آوردن این نتایج از بیش از ۷۰ نمونه آماری استفاده شده و نظر آنها درباره وضعیت شاخص‌های مختلف اقتصادی و موثر بر فضای کسب و کار اخذ شده است.
دبیر مرکز مطالعات و پژوهش‌های اقتصادی اتاق کرمانشاه یادآور شد: طی چند فصل اخیر بی‌ثباتی و غیرقابل پیش بینی بودن قیمت‌های مواد اولیه مهمترین عامل نامناسب بودن فضای کسب و کار از سوی فعالان اقتصادی عنوان شده است.

لزوم اصلاح فرآیندهای پایش فضای کسب و کار
دکترسهراب دل انگیزان مشاور اقتصادی اتاق کرمانشاه نیز با اشاره به وجود حدود پنج هزار فعال اقتصادی در کرمانشاه، افزود: استفاده از ۷۰ یا ۸۰ نمونه برای بررسی شاخص‌های فضای کسب و کار از لحاظ آماری درست نیست.
وی ادامه داد: از سوی دیگر این بررسی‌ها عمدتا برای افرادی انجام شده که در حال ادامه دادن فعالیت‌های اقتصادی خود هستند اما بررسی دقیقی برای افرادی که قرار است به تازگی کسب و کار خود را آغاز کنند انجام نشده است.
وی معتقد است باید شاخص‌هایی هم برای ارزیابی فضای کسب و کار بنگاه‌های نوپای دانش بنیان نیز در نظر گرفته شود.

بیژن رضایی مشاور اتاق کرمانشاه در زمینه شورای گفتگوی دولت و بخش خصوصی نیز خواستار اصلاح وضعیت نمونه گیری برای بررسی شاخصیهای فضای کسب و کار شد.
وی اظهار کرد: نمونه‌هایی که اکنون پایش می‌شوند معرف همه جامعه فعالان اقتصادی نیستند.
وی تاکید کرد: از سوی دیگر این نمونه‌ها عمدتً کسب و کارهای بزرگ را شامل می‌شود و لازم است بررسی درباره کسب و کارهای کوچک نیز صورت گیرد.

در ادامه سایر اعضای حاضر در جلسه به بیان نظرات خود درباره شاخص‌های فضای کسب و کار و شیوه پایش آن پرداختند.

خواندن 449 دفعه

نظر دادن

Make sure you enter all the required information, indicated by an asterisk (*). HTML code is not allowed.

آدرس : کرمانشاه - بلوار شهید بهشتی - شماره 535 کدپستی :6715664551

تلفن: 38228151(083)-38228141(083)- 38228131 (083)

پست الکترونیکی اتاق: info@krccima.ir

سامانه پیام کوتاه: 100051010
telegram_k telegram_r telegram_id